niedziela, 09 kwietnia 2017
Wikipedia: „ …polski komediowo-polityczny serial internetowy emitowany od 9 stycznia 2017 na platformie YouTube oraz od 15 lutego tego samego roku na ShowMaxie, przedstawiający prezesa partii rządzącej i jego otoczenie w Polsce współczesnej. Został stworzony przez Roberta Górskiego, lidera Kabaretu Moralnego Niepokoju”.
piątek, 07 kwietnia 2017
Wpis opublikowany w prima aprilis pozbawiony był obyczajowego kłamstwa, gdyż tradycyjne wzajemne żartobliwe oszukiwanie się, na tle codziennego i jawnego fałszu, od kilku miesięcy trwania „dobrej zmiany”, stało się niestosowną sztucznością. Niechcący, jest formą akceptacji politycznej teraźniejszej wszechobłudy.
środa, 05 kwietnia 2017
Metanowiec klasy Q-Flex, wybudowany w Samsung Heavy Industries (SHI) dla katarskiego Nakilat, przekazany w lutym 2008 roku, pływa w czarterze Qatargas, pod banderą Wysp Marshalla. MMSI 538002922.
poniedziałek, 03 kwietnia 2017
W Nordland, na północ od Lofotów, we wsi Risøyhamn (~200 mieszkańców) leżącej nad przesmykiem pomiędzy wyspami Andøya i Hinnøya, trwa zima i było …ślisko.
sobota, 01 kwietnia 2017
W dniu, w którym ewidentne kłamstwo jest wybaczane i nastaje zrównanie z codziennością polityków trzymających władzę, na swoim blogu, zamiast kłamstwa, zadam pytania, na które dobre odpowiedzi są możliwe :-)
czwartek, 30 marca 2017
W wyniku posezonowego spadku cen LNG w Azji nastąpiło przekierowanie dostaw na rynek europejski. W trzeciej dekadzie marca z Ras Laffan wyruszył dywizjon Q-Flex w kierunku Morza Czerwonego. W typowej zimowej dekadzie do Europy wypływało 1-2 Q-Flex.
wtorek, 28 marca 2017
Terminal w Kłajpedzie to samodzielnie pływający magazyn LNG wyposażony w instalację do regazyfikacji (Floating Storage and Regasification Unit - FSRU).
niedziela, 26 marca 2017
Przywykłem do historycznego twierdzenia, niezależnie od wersji historii, że Polska leży: pomiędzy Odrą-Nysą oraz Bugiem (i Niemnem), lub nad Wisłą, Wartą i Odrą. Nikt na poważnie nie głosi: Polska leży nad Bałtykiem.
piątek, 24 marca 2017
Koniec zimy na półkuli północnej ukazuje ciekawe importowo-eksportowe marszruty z ładunkami LNG do/z i po wodach Europy. Niektóre marszruty metanowców w końcu zimy zadziwiają, np. z norweskim LNG do …Dubaju! Rozmaitość kierunków przewozów potwierdza, że europejska zima 2016/17 nie była ciepła :-)
środa, 22 marca 2017
Zasadniczą tematykę grupy wpisów o regatach solo zdominowała Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland, ale okazjonalnie pisałem o Memoriale im. Leonida Teligi, darzonym przeze mnie sympatią z uwagi na osobiste uczestnictwo przed laty, o Baltic Polonez Cup Race, obecnie częściowej kontynuacji Pucharu Poloneza, w którym przed laty nie dane mi było uczestniczyć. Napomknąłem o SailBook Cup, a pod koniec 2016 roku kilka wpisów poświęciłem regatom dzielnych Setek przez Atlantyk.
poniedziałek, 20 marca 2017
Terminali importowych (z funkcją reeksportową) w Europie sukcesywnie przybywa. Jednak ich eksploatacja potwierdza, że zasadniczą cechą dla operatora-inwestora terminala jest jego dostępna przepustowość (możliwa wielkość odbioru i regazyfikacji LNG), a mniej istotna jest rentowność faktycznego wykorzystania „mocy” obiektu. Również funkcja prymitywnego magazynowania LNG, przeważa nad funkcjonalnością technologicznego zbiornika rozchodowego w procesie nieustannej regazyfikacji.
sobota, 18 marca 2017
czwartek, 16 marca 2017
Jeszcze w końcowych latach XX wieku Nordkapp był południowym punktem geograficznej granicy, rozdzielającej Morze Norweskie i Barentsa. Granica tych akwenów biegła od Nordkapp, przez Wyspę Niedźwiedzią, do południowego krańca Svalbardu.
wtorek, 14 marca 2017
Jednoznacznie uznano dokonania i stosownie nagrodzono Szymona Kuczyńskiego za:
niedziela, 12 marca 2017
Jest zasilany podwodnym gazociągiem ze złoża Snøhvit, zlokalizowanego pod norweską częścią Morza Barentsa*, oddalonego około 160 km na północny-zachód od miejscowości Hammerfest.
piątek, 10 marca 2017
Pół roku do Wielkiej Żeglarskiej Bitwy o Gotland - 184 dni do startu, w sobotę, 10 września 2017 roku o h1200 CEST.
środa, 08 marca 2017
Pierwszy raz przypłynie do Świnoujścia z 13-tą dostawą LNG do Polski. Nad ranem 22 marca spodziewany jest moment zawinięcia – nietypowo w środę.
poniedziałek, 06 marca 2017
Taranowanie AL KHATTIYA na redzie Fudżajry, 23 lutego, nie było jedynym dokonaniem manewrowym kapitana indyjskiego tankowca JAG LAADKI.
sobota, 04 marca 2017
Zasadniczo są terminalami importowymi, ale niektóre z nich realizują europejski reeksport na dużo mniejszą skalę.
czwartek, 02 marca 2017
Wpisy o LNG na morzu redaguję od listopada 2015 roku. Rozpocząłem po oficjalnej zapowiedzi w mediach, z miesięcznym wyprzedzeniem (!), informującej o pierwszym zawinięciu do gazoportu Świnoujście metanowca AL NUAMAN z pierwszą dostawą skroplonego gazu. Zamieszczony poniżej spis będzie aktualizowany:
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 18